Un cunoscut medic radiolog din Cluj a vorbit despre ”minunile” din medicina oncologică: ”Există minuni…”
Doctorul Ovidiu Coza, unul dintre cei mai apreciați radioterapeuți din România, specialist în oncologie medicală la Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” (IOCN) Cluj-Napoca, a vorbit despre pacienți depășiți din punct de vedere medical, care au supraviețuit sau poate chiar s-au vindecat.
”Da. Da. Da, există! Nu știu dacă le putem spune a minunii, dar există și sunt pacienți care vin cu o stare o stare generală extrem de gravă, care au amânat din nou, din diverse motive. prezentarea la medic. Și atunci asigur că pare o situație așa mai fără scăpare, însă de multe ori cu un tratament corect, nu numai tratament oncologic, ci și un tratament general, reechilibrare hemodinamică, tratamentul unor alte patologii care poate că au fost și ele dezechilibrate, reușim să controlăm cel puțin simptomele și în anumite situații chiar să prelungim viața acestor pacienți”, a declarat medicul, la emisiunea lui Ionul Dragotesc.