Revoluție medicală la Cluj! Spitalul Clinic de Recuperare primește investiții uriașe de peste 104 milioane de lei și va avea prima cameră hiperbară din sistemul public din România
Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca trece printr-un amplu proces de modernizare și extindere, în cadrul a două proiecte majore de investiții derulate cu sprijinul Consiliul Județean Cluj.
Vicepreședintele CJ Cluj, Radu Rațiu, a efectuat o vizită pe șantierul lucrărilor aflate în desfășurare și a transmis că valoarea totală a investițiilor depășește 104 milioane de lei. Doar în acest an, administrația județeană a alocat peste 52 de milioane de lei pentru continuarea proiectelor.
„Unul dintre cele mai importante spitale de recuperare din România trece printr-un amplu proces de modernizare și extindere.
Am fost pe șantierul proiectelor aflate în derulare la Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca, instituție medicală din subordinea Consiliului Județean Cluj.
În prezent, aici sunt derulate două proiecte majore, cu o valoare totală de peste 104 milioane de lei, destinate dezvoltării și modernizării infrastructurii medicale. Doar în acest an, Consiliul Județean Cluj a alocat peste 52 de milioane de lei pentru continuarea lucrărilor.
Investițiile vor aduce spații medicale noi, condiții mult mai bune pentru pacienți și cadrele medicale, precum și extinderea serviciilor oferite. Totodată, odată cu finalizarea lucrărilor din cadrul ambulatoriului, va fi pusă în funcțiune și singura cameră hiperbară din sistemul public de sănătate din România.
Mulțumiri managerului spitalului, doamna Sanda Patrichi, precum și echipei de implementare din cadrul Consiliului Județean Cluj, pentru implicarea constantă în dezvoltarea acestei unități medicale importante pentru Cluj”, a transmis Radu Rațiu, vicepreședinte CJ Cluj.
Potrivit reprezentanților administrației județene, investițiile vizează atât modernizarea infrastructurii existente, cât și extinderea serviciilor medicale oferite pacienților din Cluj și din întreaga regiune.