Clujul va avea un spital regional cu aproape 900 de paturi. Clădirea uriașă va fi a doua cea mai mare clădire ca suprafață din România, după Casa Poporului

Clujul va avea un spital regional cu aproape 900 de paturi. Clădirea uriașă va fi a doua cea mai mare clădire ca suprafață din România, după Casa Poporului

Contractul pentru execuţia lucrărilor la Spitalul Regional de Urgenţă din Cluj a fost semnat marţi, la Palatul Victoria.

Noua unitate medicală va dispune de 849 de paturi, dintre care 106 vor fi alocate secţiilor ATI, inclusiv pentru pediatrie, neonatologie şi unitatea destinată marilor arşi. De asemenea, vor exista 34 de paturi pentru spitalizare de zi, iar ambulatoriul va cuprinde 71 de cabinete organizate în cadrul a 11 clinici.

Conform informaţiilor furnizate de Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate, blocul operator va include 22 de săli de chirurgie, dintre care două hibride. Clădirea principală va avea opt niveluri, o suprafaţă construită de aproximativ 32.000 de metri pătraţi şi o suprafaţă desfăşurată de circa 177.000 de metri pătraţi. Împreună cu spaţiile tehnice şi amenajările exterioare, întregul complex va ajunge la aproximativ 184.000 de metri pătraţi.

Valoarea contractului pentru lucrările de execuţie se ridică la 1,79 miliarde de lei fără TVA, în timp ce investiţia totală pentru realizarea spitalului depăşeşte 3,3 miliarde de lei. Termenul estimat pentru finalizarea lucrărilor este de 40 de luni, iar perioada de garanţie va fi de 120 de luni.

Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii au precizat că în cadrul procedurii de atribuire au fost depuse nouă oferte. Evaluarea acestora şi soluţionarea contestaţiilor s-au încheiat după decizia definitivă a Curţii de Apel Bucureşti, iar procesul de analiză a ofertelor a fost finalizat la 6 mai 2026.

La ceremonia de semnare a contractului, premierul demis Ilie Bolojan a declarat că proiectul reprezintă un pas major pentru sistemul medical din regiunea de Nord-Vest şi pentru întreaga ţară. Acesta a subliniat că semnarea contractului are loc după ani de întârzieri şi a evidenţiat necesitatea construirii unui nou spital regional, având în vedere concentrarea serviciilor medicale de referinţă la Cluj.

Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a caracterizat proiectul drept „cel mai important demers de infrastructură medicală din inima Transilvaniei în ultimele decenii”. El a afirmat că proiectul a trecut prin numeroase dificultăţi administrative şi obstacole birocratice, însă odată cu semnarea contractului începe etapa efectivă de execuţie.

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a prezentat la rândul său proiectele de infrastructură care vor facilita accesul către viitorul spital. Potrivit acestuia, în această vară vor fi finalizate benzile dedicate ambulanţelor şi transportului public, extinderea drumului Cluj–Floreşti de la patru la şase benzi, precum şi un pasaj suprateran cu giraţie către unitatea medicală. Emil Boc a mai precizat că lucrările la metroul din Cluj au început din zona spitalului, pentru a asigura o conectivitate mai bună cu reţeaua de transport public.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *